TOP 6 – (ne)vánoční filmy na Vánoce

Rozhodl jsem se, že se krátce rozepíši o nejlepších filmech, které si rád pouštím na Vánoce. Některé filmy nemají s Vánoci, Ježíškem nebo Santou moc společného, ale přesto když slyším jejich název vybavím si vůni cukroví a borovice či smrčku. Snažil jsem se vynechat ty nejvíc provařené filmy jako je Sám doma, Pelíšky a další, na které všichni o Vánocích koukáme.

6. Na Hromnice o den více

Jak jistě víte Hromnice slaví 2. února, takže paralela s Vánoci moc nefunguje. Přesto je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů, a nejčastěji si ho pouštím kolem Vánoc. Otrávený hlasatel počasí (Bill Murray) musí odjet do městečka Punysutawney a natočit zde reportáž o svišti, který hlásí zdali se blíží jaro. Věřte mi je to fakt sranda.

5. Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

Dobře – přiznávám tento film nemá s Vánoci vůbec ale vůbec nic společného, přesto ho sem musím dát. Každý rok o svátcích se dívám se na celou vesmírnou ságu, a mám ji s Vánoci spojenou tak jako bramborový salát. Kdybych měl, ale vybrat jeden díl byla by to rozhodně Epizoda 5 (technicky vzato je to epizoda 2 a ještě techničtěji vzato epizoda 6, ale to už by v tom byl docela zmatek). Navíc se díl, mimo jiné, odehrává na planetě Hoth, kde je všude sníh, tak je tady alespoň malá paralela k zimě 🙂

4. Šťastné a veselé

Film podle skutečné události, která mě nikdy nepřestane udivovat, že se vážně odehrála. Když začala první světová válka, slíbili váleční generálové svým vojákům, že budou na Vánoce doma. Jenže když i 24. prosince roku 1914 všichni byli v zákopech západní fronty, došla jim trpělivost. Vojáci, kteří ještě včera chtěli zabít ty na druhé straně, najednou vyšli ze zákopu, aby si se svým nepřítelem zazpívali koledy, zahráli fotbal a vyměnili pár věcí. Jistě, film není dokonalý, ale zde jde především o poselství. Mimochodem většina vojáků nepřežila konec Velké války.

3. Hon

Příjemné zjištění, že dánská kinematografie není jenom Lars von Trier a stále se zde točí dobré filmy a seriály. Mads Mikkelsen, kterého můžete znát například z Casino Royale nebo z nových Star Wars, zde hraje oblíbeného učitele ve školce. Jenže jednoho dne je obviněn, že sexuálně obtěžoval dceru svého nejlepšího přítele. Jak se k situaci postaví klidné městečko? Geniální drama, u kterého se dokážete vžít do pocitů obou stran. Děj se z části odehrává o vánocích, takže jestli máte dost všech těch pohádek, Hon je pro vás správná volba.

2. Smrtonosná past

Žádné vánoční svátky by nebyly úplné bez Smrtonosné pasti. Bruce Willis jako John McClane přijíždí za svojí ženou do Los Angles, aby spolu strávili Vánoce. Bohužel jak to tak bývá v amerických filmech, nic není nedopadne podle plánu, a John místo se štědrovečerním krocanem bojuje s partou teroristů. Bruce Willis zde hláškuje jako o život, ale nejlepší postavou je hlavní záporák Hans Gruber v podání Alana Rickmana. Now I have a machine gun. Ho ho ho.

1. Vánoční prázdniny

Můj absolutně nejoblíbenější vánoční film. Každý rok mě překvapuje, jak málo lidí ho zná, a přitom se jedná o naprostou klasiku. Clark Griswold, kterého hraje Chevy Chase je hlava poněkud zvláštní rodiny, kde není nouze o ty nejabsurdnější situace. Jestli se vám bude film líbit, podívejte se ještě na Bláznivou dovolenou, která je o stejné rodině, tentokrát na cestě přes USA.

 

Mohlo by se vám také líbit: Top 6 nejvýdělečnější českých filmů

 

Please follow and like us:

You may also like...

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na